Jesteś tutaj: szczypiorek.com.pl > Przekąski > Paluszki, krakersy, chipsy – przekąski dla najmłodszych

Niebezpieczny rak szyjki macicy

Choroba nowotworowa może być zagrożeniem dla każdego, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Częściej jednak mówi się o raku narządów kobiecych, ponieważ wciąż jest on wykrywany za późno. Dotyczy to przede wszystkim raka szyjki macicy. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów, w których na tę odmianę choroby umiera corocznie bardzo duża liczba kobiet. Żeby temu zapobiec, niezbędne są odpowiednie badania profilaktyczne, o których powinna pomyśleć zarówno pacjentka, jak i lekarz.
Najczęściej wystarczy prosta cytologia, która pozwala na zbadanie środowiska wewnętrznego szyjki macicy i ocenę czy nie namnażają się w niej żadne komórki rakowe. Im wcześniej wykryte objawy, tym łatwiej jest zacząć leczenie oraz zażegnać niebezpieczeństwo. U kobiet pomiędzy 25 a 59 rokiem życia cytologia powinna być wykonywana raz na 3 lata. Warto o tym pamiętać i samemu przypominać się lekarzowi podczas rutynowych wizyt kontrolnych.
Obecnie świadomość, że cytologia może uratować zdrowie i życie jest coraz większa, jednak nie da się ukryć, że wciąż za mała, aby uznać że nie trzeba przypominać o badaniu oraz niebezpieczeństwie, na jakie bez badań narażona jest każda z kobiet, młodszych i starszych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.