Jesteś tutaj: szczypiorek.com.pl > Ciąża > Zmiany hormonalne w ciąży

Kwas foliowy a ciąża

O kwasie foliowym słyszą wszystkie kobiety, które planują zajść w ciążę oraz te, które już w ciąży są. Jest on niezwykle istotnym składnikiem, który powinien być suplementowany przynajmniej do końca dwunastego tygodnia ciąży. Ma istotne znaczenie, ponieważ wpływa na rozwój układu nerwowego i w znaczącym stopniu eliminuje ryzyko pojawienia się wrodzonych wad zarówno układu nerwowego, jak również mózgu. Mamy, które dostarczają organizmowi, swojemu i dziecka kwas foliowy zapewniają mu tym samym zdrowy rozwój.
Kwas foliowy jest tak ważny, ponieważ wspomaga on wzrost komórek, ich reprodukowanie się. Gdy jest go dostateczna ilość dziecko będzie zdrowe i nie dojdzie do uszkodzeń w układzie nerwowym. Niedobór cennego składnika może powodować pojawienie się wad w ośrodkowym układzie nerwowym, jak również wpłynąć na niedorozwój łożyska, co bywa przyczyną poronienia lub wpływa na ostateczną wagę dziecka, które jest mniejsze, niż powinno być.
Od razu po stwierdzeniu ciąży warto zapytać lekarza o polecany sposób suplementowania kwasu foliowego i rozpocząć łykanie tabletek. Jeśli ciąża ma być w pełni planowana, dobrze jest przyjmować go także przed ciążą.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby komentować.